בלוג - ערוגת הגינה

יומן קריאה

ישן וחדש מהמדף

05/08/19

כ.

ביומן קריאה אשתדל להביא סקירה של ספרים שראו אור בעברית (מקור או תרגום) ושמצאתי אותם טובים לקריאה ומועילים עבורי בבניית שפה לתחום של סביבה וקהילה.

ראשית רשימה חלקית של ספרים: (בהמשך מקווה להרחיב בסקירה של ספרים אלה ואחרים)

המערה מאת ז'וזה סאראמגו (2000). הוצאת הספרייה החדשה 

בשבח הצללים מאת ג'ונאיצ'ירו טניזקי (1933).  הוצאת אסיה 

במרחק הליכה מאת ארנה קזין (2005). הוצאת בבל

בין ניצול להצלה מאת עדנה גורני (2015).  הוצאת פרדס

גן עדן לאשה מאת אמיל זולה (1882).  הוצאת כרמל

 

החיים קצרים, אל תקני את הנעליים מאת שלי גרוס ומיכל לוי ארבל (2019). הוצאת כתר


הלורקס מאת ד"ר סוס (1972). הוצאת כתר 


אנחנו האקלים, ג'ונתן ספרן פויר 2019, כנרת זמורה
 
כשלקחתי ליד את הספר – אנחנו האקלים – חשבתי שאם אצלח שליש ממנו זה יהיה הישג. התחום מוכר, הצרות ידועות, איך אפשר למלא
300 עמודים ועדיין לחדש? מסתבר שאפשר ואולי הסוד בכך ש60 מתוך ה300 מוקדשים לפירוט המקורות הביבליוגרפיים. המחקר העצום שערך המחבר ניכר היטב לאורך הספר ומייצב אותו כמסמך ששווה עד מוכרחים לקרוא. 
לאורכו ולרוחבו של הספר מנסה המחבר למצוא תשובה לשאלה: מדוע איננו עושים דבר? מדוע אנו אדישים למשבר שמאיים לחרב את עולמנו? את כל המוכר והיקר לנו?
הוא בוחן את הדברים מכיוון ההיסטוריה, עורך אנלוגיה מאירת עיניים לתקופת מלחמת העולם השניה, פונה לכיוונים נוספים ומגלה בקיאות בתחומים שונים ובפרטים רבים שהצליח לשזור בכישרון לטובת חיבור זה. דמות המחבר שונה לחלוטין מדמות האקטיוויסט לוחם זכויות בע"ח ויותר מצטיירת כמו השכן ממול. איש המעמד הבורגני שלשאלה מדוע איננו פועלים מחפש תשובה תוך שהוא מעיד על עצמו שגם את עצמו לא הצליח להניע לפעולה . המחקר העצום שערך המחבר ניכר לאורכו של הספר, מורגש כמעט בכל עמוד. נקודת המבט רחבה ומשלבת התבוננות מזווית היסטורית לצד שאלות מכיוון חקר ההתנהגות. המחבר שם את אכילת הבשר על המוקד ותומך בחישוב לפיו מדובר בגורם מס' 1 לעליית הטמפ'. בנוסף המדובר בגורם המאפשר ליחיד  לחולל שינוי שכן במקרה של אכילת בשר השאלה היא מה נאכל לארוחת הבוקר והיא תלוייה בנו בשונה מטיבה של תחנת הכוח עליה מחליטות הרשויות. זה ספר חשוב והוא מציג תמונה עגומה בכל הקשור ליכולת שלנו לשנות הרגלים