בלוג - ערוגת הגינה

מהמטע ומהשדה

יומן קטיף

אוגוסט 2022

כ. ליאת

התחלנו לקטוף ביום ששי 13.5 וסיימנו ביום שני 6.6 תקופה קצרה, מרוכזת. מביאה אתה מטר של חוויות וקשת רחבה של רגשות. הכוחות כמו פונים לכיוון אחד. יש מטרה. צריך להספיק להוריד את הפרי. ימים ארוכים ועמוסים באתגרים. להספיק לקטוף את הפרות לפני שיהרסו, לעמוד בהזמנות, להרחיב את מעגל הקונים, את מעגל העובדים. לנווט, לנתב, לשרוד.
החיים מתנהלים קרוב והמרכז שלהם היא אותה שורת עצים אליה הגענו. שם העגלה, שם התיקים, שם הכל שוקק פעילות וחיים.
אנחנו רגילים לחשוב על מרכז במונחים אחרים לגמרי. מקום שעבר שינוי משמעותי , נבנה, אוכלס. קניון למשל או לחלופין מרכז עירוני. מרכזים אלה עשויים להיות שוקקי חיים אך לא בהכרח. לא אחת מרכזים עירוניים עומדים בשממונם ואילו קניון גם כשהוא הומה אדם מתקיימת בו סוג של שממה. הנוף האחיד, ציבור הקונים הזר לעצמו, צבור המוכרים שגם הוא הגיע אך לרגע והכרותו עם הנעשה סביבו דלה ושטחית.  ודווקא השורה משקפת לימים ספורים בשנה תחושה חזקה של מרכז.  אנחנו עובדות לא רחוק האחת מהשנייה. חולפות פעם ועוד אחת האחת על פני השנייה. מתפעלות למראה גמל שלמה חגיגי במיוחד, מוצאות באקראי את הפרי שהרוח ציירה עליו דוגמה מושלמת.
אני לומדת כל כך הרבה מהנשים שסביבי. מהשיחות איתן. החיים קורים כאן. בבוקר התחושה רעננה ומבטיחה ואט אט השמש עולה, החום מאט אותנו, עייפות מתגברת. בשבוע האחרון לקטיף מצאתי עצמי ישנה על האדמה בהפסקת האוכל. צוברת ואוגרת כוחות.
הכוחות אחרים בתקופה זו. אני אחרת. לא מצליחה לזהות את האשה שקמה מעצמה כל בוקר בשעה חמש, יום אחר יום. ישנה בלילה פחות מ7 שעות, אולי אפילו פחות מ 6. כמעט לא יושבת. כמעט לא נחה. מנסה לא לתת להכנת האוכל להישמט. זה לא קל וזה מחזיק כמעט עד לסוף הקטיף. תזונה מעטה אך כזו שכוללת מרכיבים טובים.
חלקת ארטישוק ששתלנו הבשילה ממש לימות הקטיף ואנחנו התלוצצנו על שעליה עיקר תזונתנו.  וכן תבשיל שהוכן בערב ומחכה במקרר לכשאשוב למחרת מיום עבודה מתיש (ואתנחם בו כל כך). 
אני אחרת ואני גם לא לבד. עופרי התמקמה בביתנו ולקחה חלק בכל תחום הפעילות. המשפחה מתגייסת בסופי שבוע.  גם באמצע השבוע משתדלים לשים יד. לעזור להעמיס. דליה מגיעה לנקות. אני לא פוגשת אותה. רק את הבית הנקי שהיא משאירה לנו. 
הימים יפים. העייפות בצהריים בריאה. אני ישנה. כשהעומס אינו בשיאו נכנסת לתוך ערב נעים....
כשאני מסתכלת אחורה אין בי געגוע. קשה כל כך, לחוץ כל כך.  הפירות הרבים שנזרקים כי לא מצאתי להם דורש (פירות סוג ב') וגם כי בזמן כל כך קצר יש גבול לכמה דברים אפשר להחזיק. אני יודעת שאם לא אצור שינוי מבני, אם לא אבנה שותפות, לא אכנס לתוך מהלך שיווקי ספק אם יהיה לי כוח להתחיל שוב קטיף. זה רחוק ובאמת אין סיבה שכבר עכשיו אעסוק בדבר. אבל בכל זאת זו תחושה שמבהירה לי שהחשש בשנה הבאה שוב יהיה מאוד מובהק. וזה חבל.
כי אני לא יודעת אם יש בכלל תקופה בשנה שאני כל כך חיה בה. כל כך הרבה חדווה. יש רגעים שאני מבטיחה לעצמי שעבודה חקלאית תמלא עוד ועוד ימים בשנה עבורי. היום היא ממלאת חלק מהשנה. תקופות של דילול, של פיזור זבל, גיזום. בתקופות אחרות אני מגיעה לשטח מעט. גם אצל חקלאים שכנים זה המצב. כמעט באחת הם עוברים מכמות בלתי נתפסת של עבודה, ממרוץ קדחתני אחר עובדים לימים בהם מגרדים עבודה בקושי רב. לא רק לחדות השינוי אני ערה יותר. גם להיות הישוב בו אני חיה - בחודשים אלה - מעצמת מזון. מי שלא בקי בניואנסים  לא בהכרח יצליח להבחין. לקלוט בעין את המשאיות העצומות שנכנסות ויוצאות.  הסחורה אינה גלויה לעין אבל תנועה זו כמו גם קבוצה של פועלי יום ישובים בצל העצים בכניסה לישוב, שמחים על סיומו של יום עבודה מלמדים את הפרי הרב שנקטף.  ובאמת שיש משהו מופלא בעייפות של אחרי יום עבודה פיזית. התחושה בגוף נכונה. הוא עייף. עייף אחרת.
וביום היחיד השנה שחזרנו לקטוף אחרי הפסקת צהריים זכינו להרגיש איך זה לשוב הביתה עם השמש השוקעת. להרגיש איך זה כשמסיימים יום עבודה בחוץ כשגם היום נגמר. 

אביב

כ.

בעוד אנו צופים במסך הטלוויזיה שעות רבות ותוכניות האקטואליה מזכירות לא אחת סרטי אימה, בעוד מפגשי הזום הולכים ומתרבים, הולכים ומתארכים מתברר שהטבע  בשלו. יחד עם הקורונה הגיעה גם תקופת האביב.
אלו אינם ימים קלים, הסגר מקשה והולך ואילו לגבעות הסמוכות היתה עדנה. לא רק שהן בשיא יופיין אלא שגם רבים פוקדים אותם ומודים בכל פה על הליכת אחר צהריים, על מראות  של לבלוב ופריחה.


השנה אנחנו נהנים מפרחי בר גם בתחומי הגינון הפרטי והציבורי. חלקם הופיעו תודות למבצע זריעה שעשינו בסתיו. בימים אלה מתחיל איסוף הזרעים אותם נקווה לזרוע בסתיו הבא. בגינה, לצד המדרכה, בכל מקום שנרצה לפגוש בהם. 
גם בין שורות המטע פורחים עכשיו תלתנים לרוב. פגשתי כבר עמוד של חוטמית ופרח מקסים הנקרא זקן סב שהשנה למדתי לזהותו. ( למתעניינים בליקוט צמחי בר וזיהוי פרחים אני ממליצה בחום על הקורס הדיגיטלי של אביבית, מוזמנים ליצור איתה קשר בקישור זה.

עשבייה זו עזרה לייצב את האדמה למול גשמי החורף, עתה אנו נהנים מהפריחה ובקרוב נאלץ לקצור אותה כחלק מההכנות לקטיף המתקרב.
בימים אלה אנחנו גוזמים ומטפחים את גדת הנחל הגובלת בחלקה. עצי בר שהיו צעירים כבר מאפשרים פינה נעימה שהלוואי ונפקוד אותה בחודשים הקרובים. עצי רימון ששתלנו בשנים האחרונות נותרו כמעין איים כשגדת הנחל אליה היו שייכים נשטפה עם הזרם.  

עדכון תחילת קיץ

8.5.20

כ. ליאת בלוך

 אחרי שנהננו השנה מפריחות אביב שופעות, משמח לראות שגם בראשית הקיץ ישנם עדיין פה ושם פרחי בר. במיוחד שמתי לב השנה לעולש שעולה ופורח במקומות רבים סביב לבת שלמה ואף בתוך הישוב. מדובר בפרחים יפים בצבע כחול שמופיעים מוקדם בבוקר ונסגרים בשעות הצהריים (מתואמים עם משכימי הקום).

בתקופה זו מתחילים לראות בגינות ומחוץ להן את הקייצת. מדובר בעשבוני שאופייני לתקופת הקיץ. בשונה מעשבי החורף הקייצת לא תעלם  עם תום הגשמים ולא ניתן לטפל בה באמצעות חרמש (שכן לאחר חירמוש היא תסתעף  ותמשיך לצמוח, פיזור זרעים יביא להתפשטותה בהמשך). ממליצה בחום לעקור את הקייצת אחד אחד מהשורש. זו אמנם עלולה להיות עבודה מעט מייגעת אבל זו הדרך שמבטיחה שלא תהיה קייצת בגינה בשנה הבאה. (לרוב נעקרת בקלות, במידה ולא הרטיבו את האדמה סביבה). 

בתמונות: זרעי תורמוס שאספנו


 קייצת

ענבי יין

אוגוסט 2020

כ. ליאת

כילדה הצטרפתי פעם ועוד אחת לעבודת הבציר. הענבים מבשילים באמצע אוגוסט. החום בשיאו. משתדלים לעבוד לפני שעולה השמש, לפני שהיא מתחילה לקפוח על ראשינו ללא רחמים. במהלך יום העבודה שמעתי מאבא את סיפורם של כרמי הגביע של אביו שעם כניסת הטרקטורים והחלפתם את הפרדות נעלמו מהנוף. שמעתי גם את סיפורם של ימי עבודה ארוכים כמעט מזריחה עד שקיעה כשאת ארוחת הצהריים נהגו לאכול בכרם בצל הגפנים.
הגעתי אז לעבוד בכרמים כמו אלה המנקדים את העמק כיום. הזמורות נתמכות על ידי חוטי ברזל ואלה נתמכים לאורך השורות כשהם אחוזים בעמודי ברזל בעלי צורת האות F. עמדתי מול שורת גפנים ובצרתי לארגז שהונח לרגליה. עד מהרה הידיים, הפנים מתכסות שכבה דביקה שעיקרה מיץ ואבק. הריח העז של הענבים נמצא בכל והוא בשיאו באוויר האופף את היקב אליו הגענו עם הענבים בסופו של יום. אני זוכרת את עצמי כאמא צעירה מתעקשת להראות לילדי הקטנים את הברכה אליה נשפכים הענבים. את בורג ארכימדס המצוי בתחתיתה והוא הולך ונגלה ככל שהברכה מתרוקנת ולאחר שהסיע את מרבית תכולתה אל התחנה הבאה בדרכם להפוך למיץ וליין. מרותקת הבטתי כילדה בענבים הנשפכים אט מעגלה רתומה לטרקטור שנהגו מטה אותה אל מעל הברכה בהדרגה ואילו אחד מפועלי היקב מזרז במקלו הארוך את אחרוני הענבים אל הברכה. העגלה נשקלה בעת כניסתה ליקב, אחוז הסוכר נבדק גם כן והענבים לפי צבעם ולפי זנם הופנו אל אחת משלוש או ארבע ברכות . כך שבכל ברכה התחולל ארוע מעט שונה. באחת הלך וירד מפלסם של ענבים ירוקים מעט חיוורים ואילו בזו שלידה היו אלה ענבים שחורים ועזי צבע. 
כיום יש בעמק משמעותית פחות כרמים, חלקם נבצרים על ידי מכונה ואלו הבציר הידני מאפיין כרמים שנשתלו עבור יקבי בוטיק. הכרמים בהם עבדתי בילדותי הם נצר לחקלאות שטבע הברון רוטשילד. הוא דאג להקמת יקבים ולשתילת כרמים בשטחים החקלאיים הסמוכים ליקב. התנועה בדרכים היתה דלילה ועגלות הבציר נעו בדרכן אל היקב. (היקב הסמוך למקום מגורי עדין קולט ענבים וחלקם אף מגיעים בעגלות רתומות לטרקטור. ברוב המקרים מדובר בגונדולה שמגיעה על גבי משאית ועליה ענבי בציר ממוכן של כרם שלם).
את הקשר לבציר אני מנסה לחדש. מדי חורף אני שותלת גפנים. מביאה יחורים מגפנים שבצרתי בשטח שמטפח ידידי יאיר ונועצת אותם באדמה. אלו מבניהם שנקלטו אני משקה במהלך הקיץ ומקווה שבעתיד אזכה לבציר משלי. בינתיים אני בוצרת בשטח של יאיר. הגפנים בימים אלה עמוסות ענבים. ענבי יין מצטיינים באשכולות דחוסים. הענבים באשכול נמצאים במגע הדוק ועד כדי שהם מאבדים את צורתם העגולה. הענב עצמו קטן מאוד, עב קליפה ועתיר גרעינים. 
יאיר שתל גפנים מזנים שונים. הם נבדלים בצבע ובמועד ההבשלה. אני מוצאת שהענבים השחורים והקטנים הם המוצלחים ביותר. מתוקים מאוד מאוד והמיץ שאנחנו מפיקים מהם מופלא בטעמו . בשונה מיין את המיץ לא נוכל לשמור למשך יותר משבוע במקרר ובמהלך שנה זו קנינו מקפיא נפרד לאחר שכמויות המיץ שהכנו אצל יאיר מלאו עד אפס מקום את תא המקפיא במקרר הביתי. 
יוצא שלמשך ימי קיץ אלה אני אפופה במיץ. שותה כמות לא מבוטלת של מיץ לאורך היום. טובלת בו את רגלי (יאיר מתכנן לבנות press – מכשיר מבוסס בורג ארכימדס לדחיסת הענבים – עד שיבנה אנחנו מועכים אותם ברגלינו), מוקפת בקליפות שהתנפצו אל רצפת האבנים עליה מונחים המיכלים שאילתר יאיר לטובת סחיטה וסינון. 

 כל כך הרבה יופי אצור בענבי יין. עלים של גפן שמעט מעט כבר מתחילים להאדים סוככים על אשכול בשל טרם הגיעה אליו המזמרה, דלי פלסטיק פשוט עמוס אשכולות בצבע שחור ועלה שנקטף בטעות שזור בהם, אשכולות ממלאים סיר גדול ואט אט למגע הרגליים מתנפצים בצבע בורדו עז. והצבע הזה בכל. 
היופי לא מרפה. הוא מצוי בבציר מראשיתו. כילדה לא נתתי דעתי עליו. החום היוקד, השעות הנוקפות לאיטן. הגוף שהופך דביק ממיץ, מזיעה. כנערה זכורים לי סרטים בהם עבודת הכרם והכנת היין נדמו לחגיגה מקומית (אהבה בין הכרמים, הסוד של סנטה ויקטוריה).  אוכל לדמיין חגיגות כרמים אלה משהכרתי את הצבעים העזים ואת הריחות המשכרים. הגפן מהלכת את קסמה על רואיה זה עידן ועידנים. מאזכוריה במקרא עולה שהיתה נערצת אף על אבותינו.  ככתוב:
אשתך כגפן פריה בירכתי ביתך
בניך כשתילי זיתים סביב לשולחנך (תהלים קכ"ח ג')


מהמטע/מהשדה

חורף 2020

כ.

לאורך חודשי הסתיו והחורף אנחנו מדללות במטע את הפריחה. מאשכול פרחים כדורי נשאיר רק שני ענפונים עם פרחים. עבודת הדילול נעשית כשסביבנו דבורים לרוב וזמזומן בלתי פוסק.
במקביל פיזרנו קומפוסט. כך מצאנו את עצמנו  עם עבודה שעיקרה העץ וצמרתו וגם עם עבודה שמפגישה אותנו עם פיסת האדמה בה הוא נטוע. 
גל גשם שהגיע בתחילת החורף שינה את פני העמק ללא הכר. במקומות רבים נסחפה גדת הנחל והמים הרבים שזרמו הביאו אתם אבנים וסחפו אדמה. 
ניתן היה לראות בבירור כמה טוב שיש עשב. בשלב זה של השנה האדמה במטע מכוסה שכבה ירוקה וצפופה של עשב ששורשיו אוחזים היטב באדמה ומפחיתים אפשרות שתיסחף עם המים. 
הבאת פרחי בר לתחומי הגינון הפרטי והציבורי ממשיכה להלך קסם ובאחרונה ביקרתי במשתלה של עדה במעגן מיכאל. ממלכה נהדרת שמאפשרת ריבוי מזרעים של צמחי בר. כל כך מרגש לראות כלנית שפרחה באחד מעציצי המשתלה ובקרוב תישתל בגינה של תושב או תושבת ואלה ימשיכו ויאספו זרעים שיזרעו בשנה הבאה וחוזר חלילה... 

קיץ 2019
בחודשים אפריל /מאי קטפנו שסק אורגני. אני, צוות העובדות, המשפחה כשיכלו לשים יד. לראשונה פגשנו במטע כמות פרי גדולה שבאורח פלא לא ניזוקה. לא היו נזקי קרה – היה חורף אמיתי אך ללא לילות של טמפ' קיצון, לא היו נזקי ברד – מאוחר יותר הסתבר לי שלא רחוק מבת שלמה ירד ברד כבד ממש בעיצומו של חודש אפריל, הפרי לא ניזוק מחום קיצוני – בתחילת העונה היה מזג אויר נעים, החום הגיע ההדרגה ולרוב מלווה בלחות שהיא טובה לפרי ובעיקר היו אלה הלילות שנותרו קרירים ונעימים. הפירות הבשילו להנאתם ואף המאוחרים שבמאוחרים הפכו גדולים ויפים, מתאימים לקטיף. 
סיימנו את העונה בעייפות אין קץ ובתודה גדולה.
בינתיים הלך הנוף והשתנה לבלי הכר. החורף השופע מים שידענו השנה אפשר כרי דשא ירוקים תחילה ובהמשך פריחות יפהפהיות. אביב ארוך וצבעוני. בתחילת הקיץ מצאתי עצמי אחוזת תזזית מול צמחיה קמלה ומתייבשת – האם אספיק לאסוף זרעים? התורמוסים סיימו לפזר זרעים בעודי עסוקה במטע. התרכזתי בחרצית, בחוטמית ובכובע הנזיר. חוויה מופלאה. הסתבר לי שמה שנראה כמו שדה קוצים יבש ומשמים הוא למעשה שדה של הפתעות. לא קל לזהות את מי שעד לא מכבר היה פרח מרהיב ועתה הוא חלק אינטגרלי ממה שאנחנו מכנים: "קוצים". מצאתי עצמי מתבוננת בעניין עצום בכל רצועה עלובה בצדי הדרכים. שמחה לגלות עד כמה השתפרתי בזיהוי מרכיבי הצומח בה. ממליצה בחום על חידון מרתק זה. (בשלב מסוים גיליתי פיסת מדרכה שגודלה מטר על מטר  והיא מכילה כמות עצומה של זרעים מפרחי כובע נזיר שפרחו בשולי החצר שמעל). לאחר הליקוט מתבצע שלב ההפרדה של התפרחות וגם כאן עולם שלם ומרעיש. כל כך הרבה שונות בין הזרעים . בגודל, בצורה, באמצעי הפיזור. עולם מופלא וכולו כאן מתחת לאף: בין המדרכה לחצר, בשולי השטח המגונן, בשדה הנטוש והיובשני שאיש לא חלם למצוא בו דבר. 
הזרעים הם עבור הקהילה בבת שלמה. עבור תושבים שירצו לפזר זרעים של פרחי בר בכניסה לחצר, ברצועה הגובלת בכביש. גינות בר אלה עתידות  להרבות יופי ובה בעת  לדחוק את משטר ריסוסי העשב שלצערי עדיין נהוג בישוב.  

חקלאות אקולוגית - הפעם מכיוון הטעם

אפריל 2021

כ.

הקטיף יחל בקרוב. זו עונת הקטיף השביעית למטע ולי. השטח אורגני מ2018 אבל את החקלאות האקולוגית התחלתי עם הצעד הראשון שעשיתי במטע.

אבא שלי מזכיר לי שכשהראה לי את המטע אמרתי שהוא נראה רע. זה הפתיע אותו שכן העצי ם צמחו דווקא יפה. אמרתי שאין עשב. ובאמת אחרי שנים של שימוש בקוטלי עשבים האדמה היתה צחיחה ואני זוכרת שעקבתי אחריה מודאגת בשנים הראשונות בהן הלכה והתכסתה כל שנה מעט יותר. עברנו כברת דרך. הזמן וזריעות הסתיו עשו את שלהן וכיום האדמה מכוסה מרבד סמיך. צמחים שבעונה זו מגיעים לשיאם ובהם פריחה שופעת (אפון קיפח, חרדל, חרצית, זקן סב מצוי, ניסנית ועוד ועוד). בהמשך יקמלו ויהוו כעין שמיכת קש לאדמה לאורך חודשי הקיץ. 

עוד שיחה שזכורה לי מהשנה הראשונה היתה שיחה מקרית עם מכר של חברה ששאל אותי האם המטע מכוסה רשת. עניתי שלא. הוא טען: בהמשך תרשתי אותו.

ובאמת שבחורף האחרון הייתי קרובה לזה. אמנם תכננתי לרשת רק אזור שכבר היה מרושת בעבר והקונסטרוקציה קיימת אבל עלו מחשבות גם על רשת רחבה יותר. 

השבוע ביקרה במטע כתבת אוכל. דיברנו על המטע, הזכרתי את הרשת. ניסיתי להסביר שרשת לא ממש עולה בקנה אחד עם חקלאות אקולוגית. ראשית החומרים הרבים, פלסטיק לרשתות, מתכת לעמודים. כל אלה משמעותם עוד תהליכי יצור, עוד פסולת. גם אם ההפרעה לעולם החי מינורית היא עדיין קיימת. הרצף ניקטע ברמה מסויימת והשטח החקלאי פחות משתלב בסביבתו. על ההפרעה בנוף אין טעם שארחיב, היא ברורה לכל. 

באופן מפתיע או לא הרשתות הן תוצר של דרישות הצרכן. דווקא הקונים הם אלה שגורמים לקיומן. הפירות שגדלים תחת לרשת צל חלקים יותר מפירות שגדלים בשטח שאינו מרושת. פרי חלק קל יותר למכור ומחירו גבוה יותר. הטעם מצוי לא אחת דווקא בפרי המנומש. לכי תסבירי. לכי תסבירי שהנמשים לא עוברים אל בשר הפרי, הם נמצאים על הציפה בלבד והם  כלל לא פוגעים בטעם. אם תסתובבו עם חקלאי בשטח והוא יחפש את הפרי הטעים ביותר תגלו שהוא קוטף פרי שציפתו כלל לא חלקה. לאורך השנים גלינו שלל סוגים של משיכות מכחול שמשיות ועד כדי שלכל אחת מאיתנו הקוטפות יש את ציורי השמש  המועדפים עליה אם מבחינת המראה ואם מבחינת הטעם.

בכל מקרה המצב הוא שהשוק מכתיב בצורה ברורה דרישה  לפרי חלק. מכאן המסלול מהיר לכיסוי עוד ועוד שטחים ברשתות. הנוף באזור שלי הוא נוף בתי רשת. חלקם רשת לבנה, חלקם רשת שחורה. מזל שברוב ימות השנה הרשת הצדדית מגוללת מעלה ורק לקראת קטיף נסגר השטח מכל הכיוונים ועד כדי שלעיתים לא ניתן להבחין שהמדובר בעצים. 

המטע בו אני מטפלת יוצא דופן. הקונים מכירים את הפרי ומעריכים את טעמו ואולי אף את שיטת הגידול. אם צרכנים בארץ יבינו שהעדפתם לפרי חלק מעצבת את הנוף ולא לטובה ובה בעת כלל לא מבטיחה שיפור בטעם אולי אולי יגיע היום שנראה סביבנו פחות מטעי שסק מכוסים ברשת


שלהי סתיו

דצמבר 2020

כ. ליאת

עונות מעבר מצטיינות בכמות גדולה של עבודה בשטח החקלאי. זו העונה בה אנו מדללות את הפרחים במטע. אשכולות פרחים מתחילים להופיע בתחילת הסתיו. השלב בו הם מתחילים להיפתח הוא גם השלב בו מתחילה עונת הדילול. זו עונה יפה. נעים לעבוד במטע. עבודת הדילול היא עבודה נינוחה. עוברים על האשכולות של הפרחים בדגש אלה שכבר נפתחו וכמו מעצבים אותם מחדש. מאשכול גדול ומלא בתפרחות משאירים רק שני ענפונים עם פרחים. אין המדובר בעבודה קשה כלל אך מכיוון שעלינו לעבור אשכול אשכול זו עבודה רבה שנמשכת לאורך עונת הסתיו ולרוב נכנסת אף לתחילתו של החורף.

בסתיו אני מיישמת טיפול ביודינמי העונה לשם: טיפול 500. בעקבות הקורס שלקחתי לפני מס' שנים התחלתי ליישם את הטיפול פעמיים בשנה. פעם בסתיו ובפעם באביב. מדובר בידע שהעביר רודולף שטיינר לתלמידיו ומאז ממשיך להתפזר בעולם. זבל טרי של פרה מוכנס לקרן של פרה שנקברת למשך חצי שנה באדמה. לאחר חצי שנה ניתן להשתמש בו בטיפול המדובר. לוקחים חופן ומערבבים בתוך חבית עם מים. מערבבים בצורה מסויימת למשך שעה. לאחר מכן זורים את המים על האדמה אותה רוצים לטייב (לפרטים מדוייקים לגבי כמויות ואופן ערבוב מוזמנים לפנות אלי). לירון ישראלי ממשיך ללמד את הקורס הביודינמי במרחב קסום במשק סלסלה בעמיקם והתלמידים ממשיכים להכין את התכשירים בכמויות הולכות וגדלות משנה לשנה. יתכן שבשנים הבאות אצליח להתחיל להכין גם בעצמי וכך התהליך כולו (או לפחות רובו הגדול) יתרחש בשטח עצמו